Téma: A természettudományok és a honismeret
A konferencia a Honismereti Szövetség és a B-A-Z. Megyei Honismereti Egyesület közös szervezésében jött létre.
A VIII. Országos Hon- és Népismereti Konferenciát egyetemi hallgatók és pedagógusok (óvodapedagógus, általános- és középiskolai pályakezdő és gyakorló tanárok) részére hozzák létre, immár 8. alkalommal.
A mostani konferencia témája a természettudományok és a honismeret kapcsolata., célja annak bemutatása, hogyan lehet a természettudományokon keresztül a honismeret, a helytörténet iránt felkelteni a diákok érdeklődését.
A konferencia ünnepélyes megnyitójára november 8-án Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegye Önkormányzatának Dísztermében került sor Debreczeni-Droppán Béla, a Honismereti Egyesület elnökének nyitóbeszédével. Előtte Dr. Bodnár Mónika a B-A-Z. Megyei Honismereti Egyesület elnöke és Bánné dr. Gál Boglárka Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegye Közgyűlésének elnöke köszöntötte a konferencia résztvevőit.
Nyitó előadásként Dr. Vásárhelyi Tamás prezentációja következett, aki színes, interaktív bemutatót tartott A rovarok és a honismeret címmel.
Ezt követte Dr. Szolyák Péter, a Herman Ottó Múzeum igazgatónak előadása. Még további előadások hangzottak el, majd a napi programot rövid városi séta és közös éttermi vacsora zárta.
November 9-én a Miskolci Egyetemen, az új Megyei Levéltárban folytatódtak az előadások. Dr. Horváth Zita rektor köszöntötte a megjelenteket, Ezután tudományos előadások hangzottak el, és megtekintettük az „1100 éve Európában, 20 éve az Unióban” című vándorkiállítást Kis József levéltár-igazgató vezetésével.
A Népkerti Vigadóban elfogyasztott közös ebéd után a Herman Ottó Múzeum Pannon-tenger Múzeumában zajlottak több csoportban a foglalkozások, melyeknek témái múzeumpedagógia, honismereti játékos feladatok, földtörténeti játék felnötteknek és gyerekeknek, valamint várostörténeti kiállítás megtekintése voltak.
Az esti program rövid séta az avasi pincesoron és vacsora az Aranykorona Étteremben volt.
A rendezvény zárónapján a Szeleta Park Látogatóközpont kiállítását tekintették meg vendégeink szakszerű tárlatvezetéssel.
Záróprogramként fórum és kerekasztal-beszélgetés következett, melynek témája volt, hogyan iktatható be a honismeret oktatásába a történelem, a természetismeret és matematika játékos, interaktív formában a tanulók részére.
Nagyon sok érdekes előadás elhangzott a háromnapos konferencia alatt, de a legtanulságosabb a pedagógus-kollégák számára egymás oktatási módszereinek és tapasztalatainak átadása, megismerése volt. Példaként szolgál Kovácsné Szeppelfeld Erzsébet, a Földes Ferenc Gimnázium igazgatóhelyettesének tevékenysége, aki évek óta sikeresen vezeti az iskolai honismereti szakkört, és a lelkes fiatalokkal immár hagyományszerűen végeznek helytörténeti kutatómunkát magas szinvonalon. A kisebb településeken pedig sok nehézséggel küzdve, de nagy odaadással és szeretettel végzik a fiatal pályakezdő pedagógusok munkájukat a honismeret oktatásában. Új módszereket keresve, az élményszerű oktatást alkalmazva jelentős sikereket érnek el a diákokkal, versenyeket, iskolán kívüli programokat szerveznek. Ezt a munkát mutatta be Némethné Farkas Gabriella és Czuczor Tamásné előadása.