honosmereti-380x280-1

XLIV. Országos Honismereti Akadémia, Makó

Hagyomány____1200px
Makó
Emlékhelyek____1200px

Történeti sorsfordulóink Gellért püspöktől Bálint Sándorig

Makó, 2016. július 3-8.

MEGHÍVÓ a XLIV. Országos Honismereti akadémiára

Beszámoló a XLIV. Honismereti Akadémiáról

Makó, 2016. július 3-8.

Borsod- Abaúj- Zemplén megyét 8 fő (Dr. Bodnár Mónika, Döbör Istvánné, Dr. Rémiás Tibor, Farkas Ferenc, Titkos Sándorné, Titkos Sándor, Tóth Lajosné és Tóth Tamás) képviselte a Makói Honismereti Akadémián.

Július 3-án délután érkeztünk Makóra. Este Jótékonysági Esten vettünk részt. Az estet a Honismeret folyóirat támogatására szervezték.Július 4-én került sor az akadémia ünnepélyes megnyitására a Korona Szálló Dísztermében. A műsor és a köszöntések után kitüntetéseket adtak át. Megyénkből dr. Bodnár Mónika honismereti munkáját jutalmazták oklevéllel. Alabán Péter és dr. Tóth Arnold, aki a honismeretet segítő munkájáért kap díszoklevelet, szeptember 29-én Miskolcon veszik át a kitüntetést.

Dr. Bodnár Mónika átveszi a kitüntetést a Honismereti Szövetség elnökétől

Délután faültetésre került sor a József Attila Múzeum kertjében, majd a város nevezetességeit tekintettük meg szakmai vezetéssel.

Este a Csongrád Megye Honismereti Egyesület 25 évét bemutató kiállítás megnyitására került sor.

Majd vacsora és fogadás volt a Korona szálló emeleti teraszán.

Egyesületünk “csapata” a fogadáson – Tóth Lajosné fotója

Július 5-én érdekes előadásokat hallgattunk : A magyar állam megszervezéséről, Gellért püspök, a tudós és egyházszervező munkásságáról, A só a Maroson, Dél-Alföld a török-korban, Az I. és a II. világháború eseményeiről címmel.

Este Szentpéteri Csilla és zenekarának hangversenyére került sor a Hagymaház szabadtéri szinpadán.

Július 6-án Bálint Sándorról hallhattunk előadásokat, A szegedi nagytáj tudósa, A barokk népi vallásosság kutatója, gyűjteményét mutatták be tanítványai.Délután a József Attila Gimnáziumban szekcióüléseken mondták el véleményüket a résztvevők sorsfordító események tanításáról, hogyan folyik ennek tanítása a határon innen és túl. Helyi értékek, értéktárak és Kiemelkedő helytörténeti kutatók a megyékben-témakörökben.

Július 7-én került sor Csongrád megye megismerésére 3 útvonalon.

Én Makó- ÓFöldeák- Hódmezővásárhely- Mindszent- Szegvár- Szentes-Makó útvonalon ismerkedtünk a megyével.

Nagyszerű szervezéssel sok szépet láttunk: Árpád-kori erődtemplomot várásokkal körülvéve, Tornyai János Múzeumot, Emlékpont Múzeumot, Helytörténeti Múzeumot, Késő barokk rk. Műemlék jellegű templomot, szegvári szélmalmot, Szentesen a református nagytemplomot, Fridrich János Fényírdáját.

A makói szökőkútnál

Vacsora előtt színes műsorban volt részünk Szentesen.

Július 8-án zárult az akadémia. Az a megtiszteltetés ért bennünket, hogy 2017-ben B-A-Z megye rendezheti meg a honismereti akadémiát Sárospatakon, a vándorzászlót Titkos Sándorné elnökünk és dr. Bodnár Mónika titkát vette át.

A képen a vándor kopjafa átadása

További képek

Mándli Gyula fotói

Mándli Gyula fotói

Kapcsolódó hírek