Miskolci Nemzeti Színház 200

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Honismereti Egyesület
05/06/2023
Borsod-Abaúj-Zemplén
Események, Évfordulók, Tagszervezetek
A Miskolci Nemzeti Színház megalakulásának 200. évfordulója alkalmából egyesületünk megemlékezést és koszorúzást szervezett Bánhidy József színész sírjánál a Mindszenti katolikus temetőben 2023.június 5-én. Bánhidy József, a Miskolci Nemzeti Színház örökös tagja 50 éve ment el közülünk, emlékét számtalan színészi alakítása őrzi. Az ünnepség elején Titkos Sándorné, egyesületünk elnöke mondott köszöntőt. Beszédében megköszönte Hideg Ágnes kiváló szervező munkáját, ő fedezte fel Bánhidy József elhanyagolt sírját a Mindszenti temetőben (a színész aradi származású, nincs Miskolcon élő hozzátartozója). Hideg Ágnes megszervezte a sír rendbetételét: gyomlálás, a sír friss földdel beszórása, korhadt fa kivágása, virágültetés, váza elhelyezés, folyamatos locsolás, a feliratok átfestése. A munkába bevonta Gáspár Mihálynét, Hideg Lórántot, Kolozsvári Józsefet, valamint tagjaink közül Bodnár Mónikát, Forintos Juditot, Hermann Mariannt. Együttes, precíz tevékenységük eredménye a szépen gondozott, nyári virágokkal beültetett sír. Nagyon köszönjük munkájukat! – hangsúlyozta az elnök. Bánhidy József Aradon született, szülővárosa és Kolozsvár színi pályájának első állomásai, majd Győrött, Pécsett, Debrecen dolgozott.1922-23-ban a Vígszínházban, a Renaissance Színházban, az Apolló Kabaréban, a Royal Orfeumban lépett fel. Különösen a kor kedvelt francia bohózataiban, zenés darabokban, kabarékban, revükben aratott sikert, többek között Rajnai Gábor, Szőke Szakáll, Csortos Gyula partnereként. Miskolcra először 1919-ben szerződött, majd 1939-ben végleg a miskolci színház együttesének tagja lett haláláig. Legendás, a város életében jelen lévő népszerű művész volt. Temetésén 1973-ban nagy számban voltak jelen tisztelői, a színházat kedvelő miskolciak. Búcsúzóul kedvelt népdalait, Dankó nótáit játszotta el a zenekar. Sírját a virágok teljesen beborították. Erre az eseményre emlékezve a Miskolci Pincék Dalárdájának tagjait kértük fel, hogy énekeljenek Bánhidy József kedves dalaiból, így tisztelegjünk a rendezvényen megjelentekkel együtt a kiváló színész emléke előtt. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Honismereti Egyesület nevében Titkos Sándorné, Bodnár Mónika és Hideg Ágnes, a Miskolci Nemzeti Színház képviseletében Méder Noémi sajtókommunikációs munkatárs koszorúzott. Ezúton is köszönjük minden közreműködőnek, hogy segítette ennek a hangulatos, megható ünnepségnek a lebonyolítását. Honlapunkon a bejegyzés és a fotók itt elérhetők: http://borsodhonismeret.lapunk.hu/koszoruzas-banhidy-jzsef-szinmuvesz-sirjanal-1203568